22.2.2015

Ženský hormonální systém


Hormonální systém a hormony jsou již po generace strašákem a to převážně pro ženy. Jsme přesvědčeny že to,co je „způsobeno  hormony“ je neměnné stejně tak jako jsme věřili,že je neměnné to,co je nám dáno geneticky. Dnes už víme že i genetický kód se dá ovlivnit naší stravou,životním stylem,myšlenkami ,pocity a emocemi. Stejným způsobem dokážeme ovlivnit i náš hormonální systém a jeho funkci.Myšlenky,pocity a emoce jsou dary,nástroje,tři oříšky které nám byly dány do vínku a které když  pochopíme jak používat,dokážeme se léčit,naslouchat  sami sobě a stát se vědomými tvořiteli našeho života - tedy vlastní vysněné reality v materiálním světě. A abychom mohli dobře a účelně využívat tyto nástroje,potřebujeme mít plně zdravá a funkční těla. A aby naše těla byla zdravá a vše v nich správně fungovalo,musíme mít plně funkční především hormonální systém. Proč hormonální systém? Protože hormonální systém je systém,který řídí naprosto veškeré funkce v našem těle. Ovlivňuje růst a kvalitu vlasů a nehtů,funkci ledvin,funkci nervového systému,metabolismus,určují kolik máme energie a dokonce i to,jak jasně dokážeme myslet.

Hormonální systém je systém orgánů a žláz,které produkují určité hormony a prostřednictvím těchto hormonů spolu komunikují a tak řídí tělové funkce.Je to velmi delikátní systém,ve kterém když jeden jediný hormon nefunguje tak jak má,způsobí nepoměr,který způsobí symptom,pak další symptom a další. Tyto symptomy se projevují ve formě bolestí hlavy,poruchy trávení,jako je zácpa nebo nadýmání,akné,otékáním nohou ,a pod. Pokud nejsou tyto symptomy zpracovány a vyléčeny,mohou způsobit chronická onemocnění jako je bolestivá perioda,endometrióza,děložní myomy,neplodnost a další.

Hormony pouze neříkají všem systémům našeho těla co dělat – ledvinám, játrům, metabolismu, trávení, nervovému systému, reproduktivním orgánům – mají ještě další funkci  a tou je seberegulace. Pokud díky vnějším faktorům dojde k zaplavení těla  hormonálními rušiteli,kteří vyžadují vyšší hormonální funkci ( jako např. trávení těžko stravitelného jídla),naše hormony se snaží opětovně získat rovnováhu,aby endokrinní systém nezkolaboval. Toto je jeho přirozenost.Pokud ovšem neustále díky našemu životnímu stylu musí naše hormony zajišťovat rovnováhu celého těla,mohou přebalancováním způsobit další nerovnováhu.Toto ovlivní kolik estrogenu a testosteronu,růstových hormonů,stresových hormonů,tuk –spalujících hormonů,energie a libido souvisejících hormonů a spánkových hormonů  by mělo být utvořeno k napravení situace. Tyto extrémní výkyvy v chemii našich těl nejsou tím,jak náš delikátní systém byl zamýšlen,aby fungoval.

Důvodem proč některé symptomy přetrvávají je nedostatek informací,kdy nejsme schopni dát do souvislosti tyto symptomy a naše hormony.Proto zatímco problémy jako studené ruce,chronické dýchací infekce a ekzém mohou připadat většině lidí jako oddělené symptomy,ve své podstatě poukazují na sníženou funkci štítné žlázy,vyčerpanost nadledvinek a na játra,která nedetoxikují tak jak by měla.Pokud se objeví problém někde v hormonálním systému,další části se pokusí převzít a vyrovnat tento nesoulad.

Snaha hormonálního systému přepínat se,aby vykompenzoval problémy vyčerpává tento systém jako celek a my se stáváme stále citlivější k hormonální dysfunkci.

Dalším důvodem že symptomy přetrvávají je to,že se stáváme vůči nim necitliví. Pokud vám po požití jídlo způsobuje nadýmání nebo bolest hlavy a vy toto přejdete jako malý incident a toto samé zopakujete až se to stane příště,a pak zase,můžete si tak rychle navyknout na tento stav,že se pro vás stane zcela běžným a normálním.S postupem času si tyto symptomy budete uvědomovat méně a méně.V nejhorším případě ztratíte spojení s chováním,které je v první řadě způsobuje ( jako je jídlo, ke kterému může být váš organismus intolerantní,jako například mléčné a pšeničné výrobky).

Pokud již máte  problémy s menstruací,neplodností a libidem je realita taková,že vaše symptomy se roky hromadily až se z nich stalo onemocnění,které doktoři mohou diagnostikovat.Nastává léčba určitého povrchového problému,ale ne původní příčiny. Proto tyto léčby mají nízkou úspěšnost,způsobí ještě více škody a nakonec v mnoha případech končí chirurgickým zákrokem.

Co tedy narušuje funkci homonálního systému a je příčinou jeho dysfunkce?

 1. Neinformovanost, neznalost  funkce hormonálního systému a měsíčního cyklu
 2. Negativní životní postoje,životní styl, mentální vzorce,negativní vztah k vlastnímu tělu
 3. Toxické prostředí
 4. Strava
 5. Stres
 6. Hormonální antikoncepce a léčba
 7. Křivdy z dětství

Co je  úkolem Ženské šifry?

 1. informovat jak funguje hormonální systém ve vztahu k menstruačnímu cyklu,co jeho funkci narušuje,jaké jsou počáteční symptomy jeho disharmonické funkce, jak je ovlivňován a ovlivňuje další systémy a orgány v těle, jak se tělo zbavuje a metabolizuje  hormony,které již splnily svou funkci (aby v těle nezůstávaly a nezpůsobovaly nerovnováhu a toxicitu)
 2. Na základě požadavků organismu na živiny,vibraci potravin a metabolismus estrogenu v jednotlivých fázích menstruačního cyklu doporučuje tento seminář funkční potraviny,které jednotlivé fáze nejlépe podporují  
 3. Poukazuje na mentální a emoční příčiny onemocnění spojených s druhou čakrou, seznamuje s praktickými nástroji jak tyto příčiny odhalit a odstranit
 4. Poukazuje na zvyky v životním stylu,které pracují proti přirozenosti hormonálního systému
 5. ŽŠ odkrývá tajemství síly ženského měsíčního cyklu a jeho využití v běžném životě tak,aby se stal pevnou základnou šťastného a tvořivého žití
 6. Zamýšlí se nad ženskou energií a jejím využitím v praktickém životě jako silou,podporující funkci ženského hormonálního systému

Celkově je tedy úkolem Ženské šifry navrátit pomocí stravy,životního stylu, mentální a emoční harmonie horm. systém do rovnováhy a vědomě nadále podporovat jeho vyváženou  funkci.

 

Ženy

Autor článku a fotografií: Martina Atiriamin Christová,Zdroj: Alisa Vitti "Woman Code"

Tento článek lze nekomerčním způsobem šířit v originální formě s uvedením jména autora a aktivním odkazem na stránky www.slunecnabrana.eu a všemi dalšími uvedenými aktivními zdroji, včetně této poznámky.